ניתוחים

ד”ר טטיאנה דורפמן מבצעת את הניתוחים הבאים:

1. כריתה חלקית של השד ( למפקטומיה ) – כריתה כירורגית של הגוש השפיר או הסרטני בשד.


ניתוח משמר שד (Breast-Conserving surgery) מתבצע בדרך כלל בקרב נשים בהן הגידול קטן יחסית לגודל השד. במהלך הניתוח מתבצעת כריתה חלקית של השד, הכוללת את הרקמות הנגועות ו”מעטפת” של רקמה בריאה. צורתו החיצונית של השד נשמרת, אם כי ייתכן שינוי קל.

2. כריתת הרביע של השד בו ממוקם הגידול הסרטני (קוודרנטקטומיה )
3. כריתת שד מלאה (מסקטקטומיה)


ניתוח להסרה מלאה של השד. בניתוח מוסרת רקמת השד כולה כולל חלק מהעור עם אזור הפטמה והעטרה. במקרים מסוימים נכרתים גם קשרי הלימפה בבית השחי.

4. כריתת כל רקמת השד והפיטמה, תוך שימור מרבי של עור השד לצורך שיחזור מיידי (Skin-sparing mastectomy).


ניתוחים להסרת רקמת השד תוך שמירה על העור עם או בלי הסרת הפטמה והעטרה עם שיחזור שד קבוע או זמני. הניתוח מתבצע בשיתוף עם פלסטיקאי. ניתוח מסוג זה מתבצע כאשר ישנה מחלת סרטן נרחבת בשד או כניתוח מניעתי במקרים בהם קיים סיכון מוגבר לסרטן שד על רקע סיפור משפחתי או מוטציה גנטית ידועה.

5. דגימת בלוטת זקיף


מערכת הלימפה היא אחת מהדרכים הראשונות להתפשטות סרטן שד. במקרה של גידול בשד הזרימה היא לרוב אל בלוטות הלימפה אשר נמצאות בבית השחי. מספר הבלוטות בבית השחי אינו קבוע והוא נע בין 30 ל-50. דגימת הבלוטות ובדיקתן חיונית לקביעת שלב המחלה, ולקבלת החלטה טיפולית. במקרים רבים בזמן הניתוח נלקחת ביופסיה מבלוטת הזקיף (Sentinel Lymph Node). בלוטת זקיף היא בלוטת הלימפה הראשונה שמקבלת ניקוז לימפתי מהשד. לפעמים קיימת יותר מבלוטת לימפה אחת כבלוטת זקיף.


קיימות שתי דרכים לאיתור בלוטת הזקיף. האחת, באמצעות הזרקת חומר איזוטופי לשד באזור הגידול או סביב העטרה. ההזרקה נעשית ביום הניתוח או יום לפני. דרך נוספת לאיתור בלוטת הזקיף היא באמצעות הזרקת חומר צבע כחול לשד במהלך הניתוח. החומרים נקלטים בבלוטת הזקיף ומקלים על המנתח לזהות אותן. במידה ובלוטת הזקיף נמצאת נגועה, יוחלט על צורך להמשיך בדיסקציה של בלוטות הלימפה בבית השחי. (ראה דיסקציה של בלוטות לימפה בבית השחי)

6. דיסקציה של בלוטות לימפה בבית השחי


הליך כירורגי מסודר ומובנה המתבצע במקרים בהם מאובחנת בלוטת זקיף נגועה בגרורה של סרטן שד. הדיסקציה נערכת בעת ביצוע ניתוח כריתת הגידול בשד דרך אותו חתך ניתוחי או בחתך ניתוחי נפרד. במהלך הניתוח נעשית כריתת שומן בבית שחי המכיל קשריות הלימפה.

7. ביופסיה כירורגית של השד


הליך כירורגי המתבצע במקרים בהם לא ניתן להגיע לאבחנה על ידי ביופסיה מונחית ממוגרפיה או בדיקה על-קולית (ביופסית אקדח), או במקרים בהם ישנה אי התאמה בין התשובה הפתולוגית שהתקבלה מביופסית אקדח לבין המראה של הממצא בבדיקות דימות השד. מטרת ההליך להגיע לאבחנה.

Comments are closed.